Nežádoucí účinky kratomu: Odhalení rizik a vedlejších dopadů

Kratom je stálezelený strom původem z jihovýchodní Asie. Stal se populárním doplňkem díky svým potenciálním účinkům na zlepšení nálady, snížení úzkosti a zmírnění bolesti.

Ačkoliv je v mnoha zemích legální, přináší s sebou i určitá rizika a nežádoucí účinky, které by měly být předmětem důkladného výzkumu před jeho užitím.

Přestože některé studie ukazují na potenciální výhody kratomu při léčbě řady zdravotních problémů, stále existuje nedostatek výzkumu zabývajícího se dlouhodobými účinky a bezpečností jeho užívání.

Navíc, u některých lidí může docházet k nežádoucím účinkům, jako je nevolnost, zvracení, ztráta hmotnosti a problémy s játry.

Klíčové poznatky

 • Kratom může přinášet potenciální zdravotní výhody, ale vyžaduje další výzkum
 • Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení a ztrátu hmotnosti
 • Existuje mnoho druhů a forem kratomu, což ovlivňuje jeho účinky a rizika

Účinky a výhody kratomu

Analgetické vlastnosti

Kratom je známý svými analgetickými vlastnostmi. Tato rostlina obsahuje sloučeniny, které mají vliv na receptory bolesti, což vede ke snížení vnímání bolesti a pocitu.

Mnoho uživatelů kratomu ho tak užívá jako přirozenou a nezávislou alternativu tradičním lékům proti bolesti.

Účinky na energii a soustředění

Kratom má pozoruhodné vlivy na energii a soustředění. V malých dávkách má aktivační a energizující účinek, který pomáhá zlepšit koncentraci a kognitivní funkce.

Kratom prášek může být využíván pro zvýšení produktivity, posílení energie a zlepšený výkon při různých aktivitách.

 • Energie: Kratom podporuje hladinu energie tím, že ovlivňuje rozšíření cév, což zlepšuje průtok krve a přísun kyslíku k buňkám.
 • Soustředění: Kratom může zlepšovat soustředění prostřednictvím několika mechanismů, jako je podpora uvolňování dopaminu a noradrenalinu, což jsou neurotransmitery spojené s vědomou pozorností.

Psychické zdraví a úleva od úzkosti

Kromě fyzických a kognitivních účinků má kratom také pozitivní vliv na psychické zdraví. Mnoho uživatelů zmiňuje jeho účinnost při úlevě od úzkosti, zlepšení nálady a snižování stresu.

 1. Úzkost: Kratom může pomoci snížit úzkost tím, že zvyšuje produkci serotoninu, což je neurotransmiter zodpovědný za regulaci nálady.
 2. Nálada: Kratom má povzbuzující účinek na náladu, protože sloučeniny obsažené v rostlině se vážou na receptory opioidů, což může vést ke stimulaci pozitivních emocí a pocitu štěstí.
 3. Stres: Užívání kratomu může zlepšit odolnost vůči stresu díky jeho adaptogenním vlastnostem, které pomáhají tělu a mysli zvládat stres lépe.

Nežádoucí účinky a rizika

Běžné vedlejší účinky

Kratom může mít různé nežádoucí účinky a vedlejší účinky, které se mohou lišit v závislosti na dávce a jednotlivci. Mezi běžné vedlejší účinky patří:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Zácpa

Tyto účinky se obvykle objevují při užívání kratomu ve větších dávkách než se doporučuje.

Potenciální zdravotní rizika

Při dlouhodobém užívání nebo užívání vysokých dávek kratomu mohou nastat některá potenciální zdravotní rizika. Tyto rizika zahrnují:

 • Jaterní a selhání ledvin
 • Ztráta hmotnosti a nechutenství
 • Třes a hyperpigmentace tváří

Kromě toho může kratom interagovat s některými léky a způsobit další nežádoucí účinky.

Závislost a abstinenční příznaky

I když je kratom někdy považován za přírodní alternativu k opioidům, studie ukázaly, že obsahuje návykovou látku mitragynin. Dlouhodobé užívání kratomu může vést ke závislosti a abstinenčním příznakům, jako jsou:

 • Potíže se spánkem
 • Třes a zimníce
 • Halucinace

Různé formy a druhy kratomu

Various forms and types of kratom. Unwanted effects of kratom: uncovering potential risks and side effects

Regionální a barevné varianty

Existuje několik druhů kratomu lišících se svojí zemí původu a barvou žilnatiny listů. Mezi nejběžnější patří:

 • Červený kratom: Tento druh má červené žilnatění na listech a pochází ze stromů, které rostou hlavně v jihovýchodní Asii.
 • Zelený kratom: Zelený kratom má zelené žilnatění a jeho účinky jsou mezi červeným a bílým kratomem.
 • Bílý kratom: Bílý kratom se vyznačuje bílým žilnatěním a je známý svými stimulačními účinky.
 • Zlatý kratom: Tento druh se získává fermentací červených nebo zelených listů a má unikátní účinky.

Formy konzumace kratomu

Kratom lze konzumovat v následujících formách:

 1. Prášek: Prášek se získává sušením listů a jejich následným mletím. Tento prášek lze smíchat s vodou, džusem nebo přidat do potravin. 
 2. Extrakt: Extrakt se vyrábí koncentrací aktivních složek kratomu, čímž vzniká silnější produkt. Jeden z částí kratomu: účinky, vedlejší účinky a vše, co potřebujete vědět ... zmiňuje, že extrakt se často používá pro intenzivnější a delší účinky.
 3. Čaj: Čaj z kratomu se připravuje vařením listů nebo prášku ve vodě po určitou dobu a následným scezením. Tato forma je populární díky snadné přípravě a možnosti regulace dávkování i výsledných účinků.

Při výběru formy konzumace kratomu je důležité zohlednit individuální potřeby, dávkování a očekávané účinky.

Vždy se řiďte doporučeným dávkováním a postupně zvyšujte příjem, aby se předešlo nežádoucím účinkům.